Gdzie kupić sworznie, tulejki do rozjazdów kolejowych.

Dodane 28 lipca 2019 przez Witold Bardziński

Gdy nie przylega iglica do opornicy w rozjeździe kolejowym, częstą przyczyną może być zużycie tulejki i sworznia. Gdzie można kupić uniwersalne oraz nietypowe podzespoły nawierzchni kolejowej? Zapraszam: WB

Mała rzecz a cieszy! Szczególnie gdy się ją kupi. Bo to nie jest tak, że zatelefonuje się do firmy handlującej np., rozjazdami czy nawierzchnią kolejową i zaraz dostaniemy np. tulejki czy sworznie rozjazdowe. Może czasami kupimy, ale po jakiej cenie?

To tak jak skorzystać z niektórych firm taxi i zapłaci się kilka razy więcej jak w innych firmach wykonujących ten sam rodzaj transportu publicznego. Młodzież to w ogóle korzysta z taksówek (nie chcę reklamować tej firmy taksówkowej, żeby mi potem opon nie poprzebijali), że się w ogóle nie opłaca mieć własnego samochodu i płacić ubezpieczenia, paliwo no i sam zakup auta. A też jak to się w młodym wieku bywa, czasami jakaś imprezka i co wracać do domku po alkoholu czy jeszcze po jakiejś jeszcze większej truciźnie – samochodem? Nie! Lepiej wystukać na klawiaturze telefonu, zegarka co tam jeszcze innego nie wymyślono… i już obserwujemy gdzie jest nasze „taxi”. Za chwilę pędzimy jak – Daniel Morales (aktor Samy Naceri) w Filmie Taxi (1988 r.), z trochę pechowym funkcjonariuszem policji ruszają super taxi aby złapać niemiecki gang złodziei… Mógłbym przejść teraz do tego kto ma najlepszych w świecie złodziei, bo niektórzy obywatele niektórych krajów mogą się poczuć urażeni, że się wymienia Niemców a nie obywateli ich społeczeństwa, ale to temat dla policji czy filmowy, a my mamy zająć się koleją, bo toromistrz przeszedł się po torach i stwierdził, że luz pomiędzy iglicą i prowadnicą jest zbyt duży, no i on zamyka ten rozjazd dla ruchu!!!

No to się pytamy, Panie Waldku to co ja mam właściwie Panu kupić? No i Pan Waldemar wyciąga z kieszeni papierosy, zapałki… grzebie, grzebie… wyciąga jakiś sworzeń mówiąc to jest to! No i jeszcze… grzebie, grzebie wyciąga jakieś drobne, no i wreszcie wyciąga tulejkę mówiąc no i to trzeba kupić!  

No to Pani Małgorzata grzecznie, a gdzie? A nie może Pan tego załatwić?

No kiedyś miałem zawsze przy sobie kilka takich sworzni i tulejek stąd nigdy głowy Wam tu w biurze nie zawracałem, ale teraz nie mam skończyło się, znajomi kolejarze już tym też się nie bawią bo mają firmy utrzymaniowe i jest problem!

Pani Małgosiu, ale pamiętam to było już lata temu, kupowaliśmy to chyba w Hurtowni Semafor Tormaxu w Gliwicach. Może jeszcze tym handlują? Bo ja naprawdę nie wiem gdzie szukać? Wracam jakoś zabezpieczę ten rozjazd, żeby pociągi mogły jeździć przynajmniej na tor główny, a potem przez rozjazd 4 dostaną się na halę, trochę więcej manewrów i czasu, no ale co zrobić?

No i Pani Małgorzata wyszukuje w sieci firmę Tormax Witold Bardziński i dzwoni. trr… trr… trr…

Dzień dobry, nazywam się Małgorzata ??? dzwonię z firmy ??? z ???, dobrze się dodzwoniłam Hurtownia „Semafor” Tormaxu.

– Witam serdecznie, z tej strony Witold Bardziński Tormax, ale żeby coś Pani wyjaśnić muszę spytać? Ogląda Pani telewizję?

– Tak, czasami oglądam.

– No to widziała Pani taką reklamę jednego z banków, gdzie przychodzi facet z kasetami video i pyta czy to wypożyczalnia? Pani za lady odpowiada, że tak. No to gościu chce zwrócić kasety video. No nie odpowiada Pani za lady, tutaj wypożycza się pieniądze, a wypożyczalnię kaset zamknęli 20 lat temu!!! No i przechodząc do puenty, to samo jest z hurtownią Semafor, była… ale tak 20 lat temu.

Nie znaczy to, że nie pomogę, czego Pani poszukuje?

– No potrzebujemy bardzo pilnie sworznia i tulejki do rozjazdu???

– Dobra podam namiary na producentów, tak za godzinkę będę w biurze. Pani sms-em wyśle mi swój adres e-mail to odpowiem.

– Do widzenia, dziękuję.

– Dużo Zdrówka…

Za godzinkę, piszę:

Witam serdecznie,

Tulejki (Waltera) i sworznie powinna Pani kupić u producentów rozjazdów pisałem o nich ostatni na moim Blogu WB z 14 lipca na mojej stronie Tormaxu w Aktualnościach tylko nie wiem czy będą zainteresowani sprzedażą kilku sztuk?

Stąd ja tym „wielkim” firmom głowy nie zawracam, one chyba również nie zawracają sobie głowy jakimiś tulejkami i sami je kupują w firmach którym to się opłaca.

Stąd ja zamawiam w firmie Promel Radom i tam najlepiej chyba się będzie zwrócić. Niech Pani przywoła też toromistrza niech powie dokładnie jaki sworzeń i tuleję potrzebuje, bo jest tego trochę:

sworzeń Swb 1a

sworzeń Swb 1b

sworzeń Swb 6

sworzeń Swb 4

sworzeń Swb 5

tulejka Tlb 1

tulejka Tlb 2

śruba Szb 5

płytka Pza 3

płytka Pzb 7

przekładki regulacyjne Pr 1, Pr 2, Pr 3

sworzeń regulacyjny.

W Promelu również można zakupić:

Zespół klamry

Opórka OZA4

Rolka iglicowa

Ściąg iglicowy skręcany

Skrzynka odwadniająca przyszynowa.

Wiadomo, lepiej będzie zamówić kilka sztuk bo przy jednej sztuce tulejki i sworznia koszt wysyłki będzie większy jak samego materiału. No i tak schować zapas, żeby za parę lat wiedzieć gdzie, bo tyle czasu nowy sworzeń i tulejka powinna wytrzymać.

Dużo Zdrówka, Szanowni Państwo.

WB.

Fotki – „Stacja Karpacz” – witold bardziński

.