Gdzie kupić podkłady i podrozjazdnice kolejowe drewniane?

Dodane 16 czerwca 2019 przez Witold Bardziński

Dziś trochę wiadomości o podkładach i podrozjazdnicach kolejowych drewnianych i gdzie je można kupić. Zapraszam.

No Szanowni Państwo, bardzo lubię spacery po lesie, gdzie szumią drzewa. Nawet w dzisiejszych zabieganych i stresogennych czasach zalecany jest taki spacer. Dla mnie jest to czas na to, żeby sobie wszystko jakoś w głowie poukładać i przygotować się odpowiednio na Zaproszenie Pana Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego do wzięcia udziału w IV edycji konkursu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym” i zgłosić taki projekt, żeby oczywiście wygrać!!! Stanąć w świetle jupiterów… uścisnąć dłoń Pana Prezesa… odebrać jedną nagrodę… potem już się  tylko rozpłaczę jak będę odbierał drugą Nagrodę Publiczności… no i tak sobie chodzę po tym lesie z moim pieskiem i marzę, a Szanowni Państwo marzenia się spełniają! No może nie wszystkie i może bardzo rzadko ale warto czasami pomarzyć.

No dobra to było o drzewach, drzewa są żywe i rosną w lesie. Wyobraźcie sobie Państwo, po to żeby powstał podkład drewniany musimy ZABIĆ DRZEWA!!! Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup podkładów drewnianych idźmy do lasu i przytulmy się do 30 letniej sosny czy stu letniego dębu i pomyślmy, że bierzemy udział w „Krótkim filmie o zabijaniu”…

No ale „bardziński” przesadzasz, przecież, za każde wycięte drzewo trzeba posadzić kilka następnych, chyba gorzej palić w piecu czy kominku drewnem…

No, dobrze, dobrze, ja też jestem niby taki „wielki” ekolog, a zalecam wymianę podkładów drewnianych na podkłady drewniane. Tak Szanowni Państwo, ale robię to z rozmysłem i po głębokim zastanowieniu. Nie możemy przecież zastosować do wymiany pojedynczej (wymiana pojedyncza to wymiana w ciągu toru ułożonego na podkładach drewnianych zużytych biologicznie czy mechanicznie wyznaczonych podkładów), innego rodzaju podkładów np. strunobetonowych. Tylko tutaj proponuję zastosować do tej wymiany podkłady staroużyteczne. Na co należy też zwrócić uwagę? Że jak mamy w naszym torze podkłady z roku 99 czy np. 02 (tak oznaczony jest rok produkcji podkładów na główkach „gwoździ” umocowanych w podkładzie, przykładowo 4 na górze jest to miesiąc kwiecień a poniżej przykładowo 99, jest to rok 1999 a np. 02 oznacza, że jest to podkład wyprodukowany w roku 2002) to nie stosujmy podkładów starszych tylko „młodszych”. Pamiętajmy również, że podkłady sosnowe w torze „wytrzymają” nam okres około 25 lat a podkłady dębowe czy bukowe okres 35 lat.

Do wymiany ciągłej, wymiana podkładów w całym torze należy się zastanowić czy zastosujemy podkłady drewniane czy strunobetonowe. Na bocznicach szczególnie gdzie mamy łuki o promieniu poniżej 190 m, ze względu na konieczność poszerzenia prześwitu toru, przypominam:

W torach położonych w łukach o promieniach mniejszych niż 250 m, szerokość toru powinna być powiększona przez odsunięcie szyny wewnętrznej w kierunku środka łuku. Wartość tego poszerzenia powinna być następująca:

Promień toru w łuku R (m) Wartość poszerzenia  (mm)
250>R≥200 10
200>R≥180 15
180>R≥160 20
R<160 25

 Ze względu na powyższe czy również gdy tor mamy ułożony na szkodach górniczych będziemy zmuszeni jednak zastosować podkłady drewniane. W ramach kompensaty proponuję za każdy jeden podkład drewniany posadźmy „tylko” jedno drzewko…

Ale tu Uwaga: Jak już musimy zastosować podkłady drewniane do budowy nowego toru czy do wymiany ciągłej, zalecam użycie nowych podkładów. Często się spotykam z tym, że przy budowie nowej bocznicy np. w roku 2005 zastosowano podkłady staroużyteczne i w tym roku już mamy naprawdę poważny problem, bo choć były to podkłady twarde, bukowe i miały w okresie zabudowy 14 lat, to na dzień dzisiejszy mają 28 lat i należy planować ich wymianę. Nie dosyć, że drogo zapłacimy to jeszcze nie ma firm, żeby wykonały tą wymianę za jakąś rozsądną cenę.

Oj, „bardziński, bardziński”, to już polityka, może jeszcze zaprosić na to nasadzanie Pana Prezydenta! Pana Prezesa UTK! To dopiero akcja!!!

No nie! Nie róbmy takiej akcji w świetle kamer, raczej zróbmy to aby potem podczas spaceru patrzeć jak pięknie rośnie działo naszych rąk…

No dobrze, dobrze przejdźmy już do tematu. Producenci podkładów drewnianych w Polsce:

  1. Nasycalnia Podkładów CZEREMCHA, 17-240 Czeremcha, ul. Fabryczna 7,

e-mail: [email protected] tel: +48 85 731 88 10; +48 85 731 88 11

  • Nasycalnia Podkładów PLUDRY, 46-375 Pludry, Al. Wyzwolenia 18

e-mail: [email protected]; [email protected]  (Dział Handlowy)

telefony: (pref. 34); 353-73-94, 353-73-76, 353-73-68

  • Nasycalnia Koźmin – wybaczcie Państwo może już jestem za stary, ale na stronie internetowej trudno mi znaleźć dane teleadresowe, stąd w ramach wniesienia „wkładu własnego” proponuję zadanie domowe…
  • Nasycalnia Podkładów w Lipie

Zaklikow,37-470, Lipa, ul. Leśna 24 (też jakieś tajemnice? Z adresem e-mail i telefonami).

No i tyle też w tym Blogu, dużo Zdrówka, Szanowni Państwo, życzy Wam: Witold Bardziński.

Fotki 1 i 3 – Rzeźby w drewnie wykonane przez Piotra Bardzińskiego.

Fotka nr 2 – „Gwóźdź” w podkładzie drewnianym z oznaczonym miesiącem i rokiem produkcji.

.